Czym zajmuje się endodoncja?

Leczenie na fotelu dentystycznym obrosło już w niejedną legendę. Strach przed dentystą wciąż jest spotykany, mimo coraz lepszych metod znieczulania. Współcześnie leczenie stomatologiczne może być całkowicie bezbolesne. Być może boimy się tego, czego nie znamy.

Nie każdy wie, czym zajmuje się endodoncja. Popularna nazwa leczenia endodontycznego, która może wywołać strach wśród niektórych osób, to po prostu leczenie kanałowe. Tym rodzajem terapii zajmuje się prawie każdy stomatolog. Szczecin posiada wiele profesjonalnych gabinetów (http://dentysta-stomatolog.com/szczecin,1.html), które bez bólu i stresu przeprowadzą nas przez proces leczniczy.

Endodoncja (https://pl.wikipedia.org/wiki/Endodoncja) to dziedzina stomatologii, która zajmuje się leczeniem chorób miazgi oraz tkanek okołowierzchołkowych. Jej odmianą jest endodoncja mikroskopowa. Miazga to tkanka bogato unaczyniona i bardzo silnie unerwiona. Wypełnia komorę zęba oraz kanały. Wszystkie te elementy są bardzo małe, dlatego mikroskop jest bardzo przydatny podczas leczenia. Nowoczesne gabinety stomatologiczne mają w standardzie korzystanie z endodoncji mikroskopowej, która ułatwia pracę lekarzowi oraz skraca czas zabiegu. Leczenie z użyciem mikroskopu przeprowadzi doświadczony w tej dziedzinie dentysta. Szczecin to miasto, w którym można znaleźć gabinety, wykorzystujące właśnie tę metodę. Miazga odżywia ząb przez gęstą sieć naczyń krwionośnych oraz pełni funkcję czuciową. Głębokie ubytki próchnicze mogą penetrować aż do miazgi, powodując w niej stan zapalny. Objawia się to ostrym bólem zęba, który jest mało podatny na dostępne bez recepty leki przeciwbólowe. Ostatecznie może dochodzić do nieprzyjemnego powikłania, a mianowicie martwicy miazgi. W tej sytuacji leczenie kanałowe jest niezbędne. Stosujemy je także w przypadku bardzo głębokich ubytków próchniczych oraz przy urazach, które skutkują złamaniem lub zwichnięciem zęba. Endodoncja leczy nieodwracalne uszkodzenie miazgi, często pozwala uratować ząb, gdy jedyną alternatywą jest wyrwanie. Leczenie endodontyczne polega na usunięciu miazgi oraz dokładnym oczyszczeniu kanałów. Tutaj bardzo przydaje się mikroskop, który pomaga lekarzowi zajrzeć do maleńkich kanałów zębowych. Zabieg wymaga nie lada precyzji. Następnie konieczne jest wypełnienie kanałów oraz odbudowa korony. Czasami niezbędne jest zastosowanie dodatkowo leczenia protetycznego. Leczenie kanałowe obecnie może być całkowicie bezbolesne, więc obawy przed wizytą u stomatologa są nieuzasadnione.

0 thoughts on “Czym zajmuje się endodoncja?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>